Japonsko

Shintoismus

9. ledna 2012 v 18:16 | Tacu
Jak já říkám, shintoismus aneb modlete se k čemu chcete! xD je to jen další z mých výžbleptů, protože nějak nenacházím čas se zamyslet a něco pořádnýho napsat.. ale stejně sem pořát polezu! xD
Tákže, shintoismus pochází z Japonska (kdo by to byl čekal O.o) a podle mého názoru je to dost svobodná víra. Název pochází ze shintó, což se dá přeložit jako cesta nahoru, i když se shintoisti převtělují... to jsem nějak nepobrala... věříme v nesmrtelnost duše a v "Kami" což je naše síla. Kami totíž není bůh, ale nějaká váě, kterou buď neskonale milujeme (jako já svoji kytaru) nebo která nám pomáhá přežít (u truhláře třeba jeho dláto, které mu vydělává na živobití).
"Bůh smrti" pro Shinigamiho je tedy opravdu velmi nepřesný překlad, i když autoři Death note to oficiálně vytvořili a zasadili do své mangy, tak vám to všem nechám ;)
Někdy určitě dodám shintoistické obřady, které jako shintoistka jaksi nevykonávám, ale tak pro zajímavost...
rozhodně jsem svou dnešní práci splnila =)

Tomu neuvěříte!!!!!!!

1. listopadu 2008 v 13:11 | Danika
Tak tohle se vážně může stát jen v Japonsku...jen si tak projíždím net a dostanu se k téhleté zprávě!!!!!!

Japonec si chce vzít komiksovou postavuStovky lidí už podepsaly petici Japonce Taičiho Takašity, s jejíž pomocí se snaží prosadit možnost uzavření manželství mezi člověkem a postavou z kresleného komiksu. K sepsání petice ho vedly osobní důvody - sám by se rád s jednou z postav oženil, protože se prý cítí "mnohem lépe v dvourozměrném světě", napsala agentura AFP.
1. 11. 2008 12:17 - TOKIO
Komiksy jsou v Japonsku nesmírně populární a některé z fiktivních postav se stávají celebritami a dokonce i sexuálními symboly. Taiči Takašita, který by se chtěl oženit s komiksovou dívkou Mikuru Asahina, zveřejnil svou petici před týdnem a už získal více než 1000 podpisů. Aby mohl žádost předat japonské vládě, musí jich ale být alespoň milión.
"Trojrozměrný svět už mě nezajímá. Nejraději bych se stal obyvatelem dvojrozměrného světa," napsal Takašita. "Se současnými technologiemi to ale vypadá nemožné. Nešlo by tedy alespoň uzákonit možnost uzavření sňatku s dvojrozměrnou postavou?"
Japonská láska ke komiksům známým jako manga jde občas do extrémů. Letos v říjnu umístila mladá Japonka závislá na komiksech na internet výzvu pro kohokoli, kdo by byl ochotný zabít její rodiče. Důvod? Chtěli po ní, aby vyhodila všechny své manga komiksy, které už zaplnily tři místnosti.


Japonsko= Anime=Pojmy

11. června 2008 v 17:36 | Lumiera
Manga
Manga je japonské slovo pro komiks. Na západě se pak tímto slovem označuje obvykle určitý, specifický styl kresby a komiks kreslený tímto stylem. (Tím specifickým stylem se myslí používání prokreslených realistických pozadí a stylizovaných postav, nepravidelný klad rámců, použití superdeformed…) V japonštině existují ještě další slova pro komiks: gekiga, komikkusu, tobae. Jejich významy se liší, nicméně manga je nejobecnější. Prosím, nepleťte si mangu s hentai. Hentai je označení pro erotickou a pornografickou mangu. Nevychází jí jistě málo, ale podstatně méně než jiných druhů mangy, třeba mahou shoujo.
Anime
Anime je slovo používané pro označení animovaných filmů a seriálů, které jsou kresleny stylem manga. Anime je zvykem dělit na TV seriály, OAV seriály a filmy. Do anime zapadají šílené, někdy pro nás evropany až nepochopitelné komedie, psychologické rozbory lidských osobností, ale i psychedelické týrání lidého mozku uměleckým a jedinečným způsobem.
OAV/OVA
OAV = Original Animated Video & OVA = Original Video Animation Jde o anime určené přímo pro videotrh (tedy ne do kin ani na televizní obrazovky). Zpravidla kratší, s kvalitnější animací než televizní seriály. Na druhou stranu delší než filmy a s horší kvalitou animace nez věci do kin. Ovšem to je věc názoru - pro spoustu lidí třeba taková filmová klasika jako Ghost in the Shell už není anime ^_^
Otaku
Otaku je japonské slovo označující fandu, blázna do něčeho. V japonštině má negativní zabarvení. Vzniklo asi před třiceti lety z jednoho z řidčeji používaných oslovení druhé osoby, kterým se velmi často oslovovali lidé zbláznění do mangy. Na západě pak znamená člověka, který čte japonský komiks a sleduje japonské animované filmy a seriály, a zatím ^_^ nemá negativní zabarvení.
Moe
"Roztomilé k nesnesení" - aktuální trend posledních několika let, který lze vypozorovat v manze i anime. Charakteristický je pro něj vzhled (zejména dívčích) postav se skutečně velkýma očima a celkové ladění do sladka. To však neznamená šmahem nízkou kvalitu, najdou se tu i velice zajímavé tituly. Typickými členy z rodiny moe je například DiGi Charat, Mahoromatic nebo Kanon.
Rabukome
"Love Comedy": početná rodina anime a mangy romanticko-humorného obsahu. Cílovou skupinou bývají primárně chlapci, popularita známých titulů však překračuje všechny věkové i druhové hranice. Typičtí zástupci: Love Hina, Oh! My Goddess, To Heart, Kimagure Orange Road
Shoujo
Manga, resp. anime určené pro dívky a ženy. V Japonsku, narozdíl od Západu, dívky/ženy mangu čtou a je spíše výjimkou, když ji někdo nečte. Také značná část chlapců/mužů čte dívčí mangu (přestože jich to přizná jen málo).
První příběh, který lze považovat za shoujo mangu, napsal Osamu Tezuka někdy v 50.letech a vyšel pod názvem Ribon no Kishi (Rytíř Mašle). Hlavní postavu tehdejší shoujo mangy tvořila dívka, typický příběh byl romantický nebo se zabýval vztahy mezi matkou a dcerou. Začátkem sedmdesátých let se shoujo manga adaptovala některá témata shounen mangy, např. sci-fi příběhy, a přidala další vlastní témata. Od té doby rozhodně nelze shoujo mangu považovat jen za jednoduché romantické příběhy. Od konce sedmdesátých let navíc shoujo manga ani netvoří jednolitý blok - mahou shoujo, fantasy a yaoi se stávají samostatnými proudy oddělenými od "mainstreamu". Typické shoujo jsou: Sailor Moon, Magic Knights Rayearth (mahou shoujo), Kodomo no Omocha, Slayers (komediální), Fushigi Yuugi, Vision of Escaflowne (fantasy), Zetsuai (yaoi), Hana Yori Dango (romantický), Shoujo Kakumei Utena (art).
Také dost dívek/žen čte shounen mangu, a přestože stále platí základní rozdělení na shoujo a shounen, tyto dva směry se dosti prolínají a kopírují od sebe navzájem tak, že brzy pravděpodobně přestane být toto dělení užitečné. Druhy mangy - co je mahó shójo?
Mahó znamená magii a shójo dívku. Mahó shójo pak označuje druh mangy určený především pro dívky základní školy. Její nejznámější představitelkou je Sailor Moon. (A většinou jde o velmi dlouhé seriály.)
Hlavní hrdinkou bývá dívka, která získá magické schopnosti, jež pak využívá k záchraně světa, nebo jí naopak pomáhají vyrovnat se s dospíváním. Naprosto nezbytnou součástí každé mahó shójo mangy je nějaké mluvící zvířátko nebo ještě lépe plyšová hračka hlavní hrdinky. Ta pak dává hlavní hrdince spoustu dobrých rad, kterými se bohužel hrdinka málokdy řídí.
Získané magické schopnosti nemusí být nijak zvlášť ohromné, třeba v Magical Stage Fancy Lala se hlavní hrdinka proměňuje v sebe samu o deset let starší. To jí umožňuje získat ve starší podobě vysněné místo modelky a herečky. Většinou ale magické schopnosti spočívají v transformaci na málo oblečenou vyvinutější hlavní hrdinku s velmi dobrými znalostmi bojového umění a občas také kouzel.
Yaoi, shónen-ai, Yuri, shoujo-ai
Jedná se o anime/mangu, jejímž hlavním motivem je popis života (a většinou i vznikajícího vztahu) homosexuálů a lesbiček. Hrdina/hrdinka si často neuvědomuje sou odlišnost a v romantickém příběhu se s tímto vyrovnává.
Často používané zkratky
Sleduje-li nováček psaný rozhovor fanoušků japonského komiksu, bývá obvykle značně zmaten velmi častým výskytem nejrůznějších zkratek. S dvojicí OAV/OVA se můžete seznámit výše, zde se zaměříme na zkratky názvů jednotlivých sérií (ty bývají totiž občas úžasně dlouhé a komu by se s tím chtělo pořád vypisovat, že? ;) a další související projekty.
AMG, OMG - Aa! Megami Sama / Oh My Goddess!
ANC - Ayashi no Ceres
AS - Another Story (román na pokračování, skládaný lidmi z konfery)
DB_ - Dragon Ball _ (rozuměj - Dragon Ball Z, Dragon Ball GT apod. :-)
DDD - Daa! Daa! Daa!
DNA^2 - DNA^2
FF - Final Fantasy
FMP - Full Metal Panic
FLCL - FLCL (aka FuRi-Kuri)
FY - Fushigi Yuugi
GITS - Ghost in the Shell
GOF - Grave of the Fireflies
HP - Hyper Police
IY - Inu Yasha
KKJ - Kamikaze Kaitó Jeaane
KKNJ - Kareshi Kanojo no Jijó (His And Hers Circumstances) (často zkracováno na Kare Kano)
KOR - Kimagure Orange Road
KX, KOX - Knights of Xentar
LH - Love Hina
LHA - Love Hina Again (OAV pokračování LH)
MI - Maison Ikokku
MKR - Magic Knights Rayearth
MT - Megatokyo (http://www.me­gatokyo.com/)
NGE - Neon Genesis Evangelion
OT - Onegai Teacher
PSME - Please Save My Earth
RK - Ruró ni Kenshin
SM - Sailor Moon
SMJ - Saber Marionette J
TLU - The Last Unicorn (Poslední Jednorožec)
VD - Vandread
VGAI - Video Girl Ai
VPM - Vampire Princess Miyu
Lineární smajlíci
Kromě předmětu svého zájmu se komunita kolem mangy odlišuje také používanými smajlíky. Narozdíl od klasických "na ležato" se tyto, tzv. lineární smajlíky, čtou normálně "na stojato".lineární klasický
^_^ :) resp. :-)
^__^ :)) (počet čárek není omezen ;-)
Y_Y smutek, pláč
;_; pláč
>_< překvapení (takový ten výraz, co má člověk po ráně do hlavy ;-)
^_- mrknutí
^_~ šibalské mrknutí
^.^; nervozita, kapičky potu (čím víc, tím hůř)
^^; dtto
^_^; nervózní úsměv (velmi oblíbené!)
9_9 "Já nic, já muzikant." (někdy s kapičkami potu)
-_- unavený, rozzlobený
O_o překvapení, údiv
O_O "Šok!" (ale v dobrém)
@_@ (manga-postavičky mají přece velké oči, ne?)
=_= ospalost
$_$ (netřeba překládat :-)
m^.^m "packy", volně ke kombinaci s libovolným výše uvedeným smajlíkem
Seznam anime, licencovaných v České republice Tato anime byla licencována pro vysílání v ČR a jejich další šíření je vyloučeno:
Akage no Anne
Akira
Animatrix
Arc the Lad
Astro Boy
Beyblade
Back to Sherwood
Blue Gender
Brother Garcia
Candy Candy
Captain Tsubasa
Cesta do fantazie (Sen to Chihiro no Kamikakushi)
Cowboy Bebop
Cowboy Bebop: Knockin' on the Heavens Door (Lovec odměn, DVD)
Cyborg 009
Dobrodruzi z vesmíru (Spaceship Sagittarius)
Digimon
F-Zero
Fairly Odd Patente
Full Metal Panic!
Grizzly Tales
Headstar
Inu Yasha
Kamichu
Megaman
Memories
Metropolis (DVD)
Neko no Ongaeshi
Pokémon
Pohádky bratří Grimmů
Princezna Mononoke (Mononoke Hime)
Read or Die
Shelby Woo
Slayers
Tico a přátelé (Nanatsu no Umi to Tico)
Tokyo Godfathers
Sally čarodějka (Mahótsukai Sally)
Yu-Gi-Oh
Yu Yu Hakusho
Zip&Zap
Poslední jednorožec (The Last Unicorn)
Včelka Mája (japonští animátoři)

Převážný zdroj: manga.cz a další..(jaksi jsem zapomněla odkekud je zbytek..)sry..možna později dodám..až si vzpomenu..

Japonština-základní slovíčka

8. ledna 2008 v 23:57 | Lumiera -

Čísla

zero - nula
ichi - jedna
ni - dva
san - tři
yon /shi - čtyři
go - pět
roku - šest
shichi - sedm
hachi - osm
kyu - devět
juu - deset
Juuichi - jedenáct
Juuni - dvanáct
Juusan - třináct
NiJuu - Dvacet
Ni Juuichi - Dvacet jedna
Ni Juuni - Dvacet dva


Měsíce.


Ichigatsu - Leden
Nigatsu - Únor
Sangatsu - Březen
Shigatsu - Duben
Gogatsu - Květen
Rokugatsu - Červen
Shichigatsu - Červenec
Hachigatsu - Srpen
Kugatsu - Září
Jugatsu - Říjen
Juichigatsu - Listopad
Junigatsu - Prosinec


Různá slovíčka


:pozdravy:

Sayonara - Na shledanou
Asa - ráno
Yuugata / Yoru - večer / noc
Ohayo gozaimasu - Dobré ráno
Konnichiwa - Dobrý den/ ahoj
Konbanwa - Dobrý večer
Oyasumi nasai - Dobrou noc

:Jina slova,fráze:

Wakarimasen- Nerozumím
Onegai - Prosím
Gomen/Gomenasai - Promiň
Arigato - Děkuji
Sumimasen - Omluvte mě
Iie - Ne
Hai - Ano
Shinei - zemři
Baka - Idiot
Yami - Tma /-vý
Nihou- Japan
Kaitou - zloděj
Kawaii - Roztomilý
Aishiteru - Miluji tě!
Nandemonai- nic
Shizukani- Buďte potichu
Wakata- Rozumím
Kowaii - děsivý
Yoroshii - V pořádku
Neko - Kočka
Kitsune - Liška
Ai - "Láska".
Miko - Knežka
Nani?- Co?
Tadaima - Jsem doma!
Donata desu ka - Kdo jsi?
Damare- "zavři hubu"
Shirimasen- Já nevím

JAPONSKO

7. ledna 2007 v 1:52 | lumiera
Vlajka
Japonská hymna
Přesto že se Japonsko stalo během 20. století nedílnou součástí "západní" civilizace a zařadilo se dokonce mezi země s nejrozvinutější ekonomikou, životním stylem a myšlením zůstávají Japonci i nadále v mnoha směrech ve svém vlastním tradičním světě. Není divu, že i dnes v době informací zůstává mnoho věcí jenž jsou pro nás nejaponce záhadou obestřenou exotickými tradicemi. Rádi bychom, aby na těchto stránkách čtenář našel potřebné informace spojené s jeho zájmem. Jsou zde informace o japonských dějinách, kulturních tradicích, životním stylu v historii a současnosti, jazyku a mnoho dalšího.
 
 

Reklama